Zajęcia

Zapraszamy na treningi: 
– STACJONARNE –
dwie lokalizacje
 
– ONLINE

Ćwiczenia w okresie ciąży i po porodzie niosą za sobą wiele korzyści:

Zapewniają lepszą sprawność fizyczną

Wzmacniają oraz uelastyczniają mięśnie brzucha, kręgosłupa, dna miednicy

Korygują postawę ciała

Minimalizują dolegliwości związane z ciążą: bólów kręgosłupa, bóle i obrzęki nóg, dyskomfort w obrębie miednicy

Działają pobudzająco na krążenie krwi

Wspomagają czynność układu oddechowego

Zapewniają prawidłowy przyrost masy ciała

Poprawiają samopoczucie

Przygotowują organizm do wysiłku porodowego​

Pozytywnie wpływają na stan pourodzeniowy noworodka

Usprawniają proces powrotu do formy po porodzie

Na zajęciach grupowych masz przestrzeń na nawiązanie nowych relacji z innymi mamami

Dlaczego

ćwiczenia w ciąży muszą być odpowiednio dobrane?

Rosnący brzuszek i zmiana środka ciężkości, wymusza na innych mięśniach zmianę ich pracy, a na poziomie stawowym – zmienia postawę ciała.

Mięśnie brzucha rozluźniają się i wydłużają, stąd miednica ustawia się w przodopochyleniu – pojawia się utrata ruchomości w stawach krzyżowo-biodrowychi i pogłębia się lordoza lędźwiowa.

Wraz z powiększającym się rozmiarem piersi, pogłębia się kifoza piersiowa: mięśnie pleców w odcinku piersiowym się wydłużają, a z przodu mięśnie klatki ulegają skróceniu.

Mięśnie ud z przodu ulegają skróceniu, a z tylu są osłabione (mięśnie pośladków).

Dno miednicy jest obciążane przez wzrost ciśnienia w jamie brzucha, stąd za intensywny wysiłek może je jeszcze bardziej obciążyć, a brak relaksacji dna miednicy nie pomaga w ochronie krocza w porodzie.

Przez zmianę ustawienia miednicy, zmienia się sposób chodu i obciążenia stopy, a co za tym idzie schodzenie kolan do środka (tzw: „iksy).

Odpowiednio dobrane ćwiczenia nie powinny pogłębiać zachodzących zmian, tylko je hamować i tonizować. Pamiętajmy, że aktywność w ciąży, powinna także przygotować ciało kobiety do porodu – stąd potrzebne jest dużo pracy z oddechem i ćwiczeń relaksacyjnych. Aktywność fizyczna w ciąży bez wymienionych elementów jest nieefektywna.

Pamiętaj!

Przed przystąpieniem do ćwiczeń skonsultuj się z lekarzem 
prowadzącym ciążę.
Przed dołączeniem do pierwszych zajęć WYMAGAMY dostarczenia
ZAŚWIADCZENIA LEKARSKIEGO (wzór)

W Mamoiselle oferujemy zajęcia:

Trening MDM

po urodzeniu

Gimnastyka

2 trymestr

3 trymestr

Fitness/Fitball

2 trymestr

3 trymestr

Pilates

2 trymestr

3 trymestr

BodyBall

2 trymestr

3 trymestr

Joga

2 trymestr

3 trymestr

Shape pilates

po urodzeniu

Dynamic Pilates

po urodzeniu

Trening z dzieckiem

po urodzeniu

2 trymestr

3 trymestr

po urodzeniu

Trening MDM

Gimnastyka

Fitness/Fitball

Pilates

BodyBall

Joga

Shape pilates

Dynamic Pilates

Trening z dzieckiem

Przeciwwskazaniem do ćwiczeń w ciąży są:

  • wcześniejsze poronienia,
  • przedwczesne porody w przeszłości
  • ogólne problemy z oddychaniem,
  • choroby układu krążenia,
  • anemia, plamienia lub krwawienia,
  • ciąża mnoga (według wskazań lekarskich),
  • łożysko usadowione zbyt nisko,
  • zbyt małe wymiary płodu,
  • wadliwie uformowana szyjka macicy.

Przy czym trzeba mieć na uwadze, że nie są to czynniki dyskwalifikujące wszystkie kobiety spodziewające się dziecka do ćwiczeń – o tym zadecyduje lekarz.

Dlaczego i kiedy warto wrócić do aktywności po porodzie?

Badania potwierdzają, że aktywne mamy nie tylko rodzą zdrowsze dzieci, ale i szybciej przechodzą proces regeneracji organizmu po porodzie (szczególnie w okresie połogu) oraz szybciej wracają do wymarzonej sylwetki po ciąży.

KIEDY można wrócić do treningów po porodzie: często koniec połogu wydaje się do tego dobrym momentem, zanim to uczynimy, koniecznie skonsultujmy się nie tylko z ginekologiem, ale i fizjoterapeutką/fizjoterapeutką uroginekologiczną/ostepatką uroginekologiczną. Specjalistka oceni stan naszych mięśni (mięśnie dna miednicy i mięśnia prostego brzuch), skoryguje postawę ciała i w razie dysfunkcji mięśniowych zaleci odpowiednią rehabilitację i profilaktykę.

Powrót do aktywności fizycznej po ciąży jest indywidualny i wymaga indywidualnego podejścia. I często nie jest uzależniony od chęci i motywacji młodej mamy, ale od możliwości jej ciała i emocji, z którymi się spotyka w okresie macierzyństwa.

Dlaczego warto zacząć od aktywności dedykowanej dla kobiet po ciąży?

Po porodzie brzuch się zmniejsza, ale zmiany w napięciach i długościach mięśni zostają z nami na długo – musimy je skorygować. W połogu i po połogu w dalszym ciągu obecne są w  ciele kobiety hormony ciążowe, które rozluźniają połączenia między-stawowe (np.: relaksyna), stąd niestety jest większa podatność na kontuzje i pogłębianie dysfunkcji mięśni z okresu ciąży. Ciało przez okres 40 tygodni ulegało zmianom, powrót do formy nie nastąpi w przeciągu 6 tygodni! Potrzebuje czasu! Stąd nie zaleca się treningów siłowych (w szczególności biegania, podskoków i dźwigania dużych ciężarów) w pierwszym półroczu po porodzie.

OD CZEGO ZACZĄĆ: Od reedukacji: naucz swoje ciało ruszać się „na nowo” bez ciążowego brzuszka, popraw postawę – skoryguj ustawienie klatki piersiowej, ustabilizuj miednicę, wzmocnij pracę mięśni głębokich w tym mięśni dna miednicy, skoordynuj oddech, mobilizuj bliznę jeśli w trakcie porodu miałaś nacięte lub pęknięte krocze lub urodziłaś przez cesarskie cięcie, naucz się w sposób ergonomiczny poruszać na sali treningowej, a umiejętnie przeniesiesz dobre nawyki do życia codziennego

Przewiń do góry